Wireless мрежи

Дали ще е достатъчна толкова RAM за станция? Ех, този 132 колонен текстов режим! И още...
Отговори
kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

Wireless мрежи

Мнение от kondev » 30-11-2004 00:18

Има вече няколко мрежи с wireless, в които работи наш софтуер. Нека тези, които ги наблюдават да споделят как стоят нещата там. Какви устройства препоръчват и кои не?

airking
Мнения: 422
Регистриран: 10-11-2004 21:01
Име: Иван Иванов

Мнение от airking » 08-12-2004 20:23

Po princip tuka po vajno e na4ina na izrabotvaneto na treseto. Za men nai dobri sa Cisko Wireless no tova e adski skapo ne6to. Ot opit vi kazvam 4e i na eftia Wireless var6i dobra rabota stiga da se napravi kakto triabva. Pravil sam mnogo vrazki s Wireless i sam izpolzval predimno Linksys tova za men e nai dobroto re6enie zashtoto e eftin i dobre raboti kato se napravi. S nego sam postigal na razstoianie 10 km. 5 megabita skorst(mislia 4e nikak ne e zle :))sashto zavisi i ot antenite no i sas nai eftinite anteni pak moje da se postigne vsi4ko tova. No kakto vi kazah nai vajnoto e kak 6te se napravi a ne kakvo se izpozlva. Ako vi interesuva o6te ne6ta ot Wireless pitaite tova mi e silna cast :) polovin varna sa na6i pointite i moga da vi dam dosta saveti.

Потребителски аватар
verdered
Мнения: 29
Регистриран: 05-11-2004 11:05
Местоположение: Varna
Контакти:

Мнение от verdered » 17-12-2004 16:54

Такова нещо изпробвахме на Парадаз бийч, когато бях там. Това се наложи поради специфичния терен. Конфигурацията беше следната - аксес пойнт D-Link (100мВ-излъчвателна мощност) с кръгова антена ,авсички заведения имаха PCI wireless карти (RTLxxxxx - не мога да си спомня точно). Системата работи без никакъв проблем. Единственото лошо беше, че устройствата бяха 10Mbps. Общото впечатление е много добро, в същност си е същото както с кабел :-)

П.П. В същност имам доста лоши впечатления от Linksys, но по друга линия :-)
Ако програмист е в 10:00 на работа, значи е нощувал там. (народна мъдрост)

kondev
Site Admin
Мнения: 2187
Регистриран: 02-11-2004 17:23
Име: Петър Кондев
Контакти:

Мнение от kondev » 17-12-2004 17:05

verdered написа:Такова нещо изпробвахме на Парадаз бийч, когато бях там. Това се наложи поради специфичния терен. Конфигурацията беше следната - аксес пойнт D-Link (100мВ-излъчвателна мощност) с кръгова антена ,авсички заведения имаха PCI wireless карти (RTLxxxxx - не мога да си спомня точно). Системата работи без никакъв проблем. Единственото лошо беше, че устройствата бяха 10Mbps. Общото впечатление е много добро, в същност си е същото както с кабел :-)

П.П. В същност имам доста лоши впечатления от Linksys, но по друга линия :-)
Какви разстояния покри тази мрежа и какви препятствия (стени, сгради и т.н.)?

airking
Мнения: 422
Регистриран: 10-11-2004 21:01
Име: Иван Иванов

Мнение от airking » 17-12-2004 23:59

Verdered sigorno imash v predvid 100 Dbi izla4vane, a lokalnata mreja e na 100 Mbps. Pri tvoia slu4ai tai kakto si go opisal razbiram 4e imash sektorna antena i tia predava. a ve4e kakvo polu4avash mejdu pointa i pc-tata zavisi ve4e ot vrazkata. malko stava problem ako ima steni i t.n zashtoto togava se polu4ava otrazeni valni i pri ping se poiaviavat ((dup)govoria pri pingvane prez linux) linksys-a e malko problemen naistina oba4e tam e vaprosa da se opravi firmware. napravi li se tova sled tova ba4ka bezotkazno. edinstveno moga da kaja samo za Linksys54 koito raboti na 54 Mbps tova e palna gluposti ne go kupuvaite ne moje i edin kilometar da izkara rastoianie.

Потребителски аватар
verdered
Мнения: 29
Регистриран: 05-11-2004 11:05
Местоположение: Varna
Контакти:

Мнение от verdered » 19-12-2004 23:08

Какви разстояния покри тази мрежа и какви препятствия (стени, сгради и т.н.)?
Около 300м радиус. Ако си спомняш топографията на Парадайз Бийч - идеята беше да "омрежим" заведенията на плажа
Ако програмист е в 10:00 на работа, значи е нощувал там. (народна мъдрост)

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 17-07-2005 01:18

airking написа:edinstveno moga da kaja samo za Linksys54 koito raboti na 54 Mbps tova e palna gluposti ne go kupuvaite ne moje i edin kilometar da izkara rastoianie.
С това съм твърдо несъгласен.Срещу 20-30 лева устройството става 100mW(comelsoft си ги преработват и си остава гаранцията), а софтуерните 84mW са крайно несериозни.Плюс това устройството е с по-добър процесор от това на 11Mb и при 1 и същ сигнал прокарва повече данни.А има и 1 безценна екстра - може да се мести в страни от стандартните канали(пак от comelsoft) и да не е видимо от всички(като се избягва и пренаселването на ефира).
Мрежата, която работи в момента е на Единствения човек в България(поне под Shop),който има вътрешен склад и зарежда 3 магазина(4-тия е на път) от него, като си прави пълен контрол от склада.
Той ползва AP Senao http://www.videomaxavs.com/bg/specifica ... ew=vendors
Моделния номер не е точно това ,което пише там, но не го знам на изуст:).
Клиентите са Micronet.Безжичната мрежа е голямо главоболие - много мазало стана в началото...но си бяхме ние виновни - използвахме "домашни" антени.След като дадохме 500 лв. за 2 антени, на по-отдалечените от "майката" места не сме имали повече проблеми.
В скоро време(въпрос на 2-3 седмици мисля) трябва да направим и мрежа, по която ще работи +/- нон-стоп и ще бъде на Linksys Wap54G + Vezuvious 30Db антени при пряка видимост и 1-2 километра разстояние.Освен по мрежата работим и по смяната на софтуера на обекта, но това е друга тема:).Тогава ше мога да кажа реално колко постигат напълно "тунингованите" Linksys WAP54G.
Правим си и офисна мрежа, (пак под LInksys), която ше мога да "ръчкам" повече, и от която ще мога да дам повече впечатления(все пак мрежов shop има много да гони counter-strike по трафик:)) относно стабилността и скоростта.
Обещавам като се осъществят мрежите да дам повече подробности относно реалната работа в по-натоварен режим(да речем по 500-600 кб нон-стоп трафик).
От човек, който много уважавам, и който има достатъчно знания и практически опит, знам че TrendNet са по-добри от Linksys и си заслужават разликата от 20-30 лв.

airking
Мнения: 422
Регистриран: 10-11-2004 21:01
Име: Иван Иванов

Мнение от airking » 12-08-2005 22:28

С това съм твърдо несъгласен.Срещу 20-30 лева устройството става 100mW(comelsoft си ги преработват и си остава гаранцията), а софтуерните 84mW са крайно несериозни..
Takiva ustroistva sam slagal kogato o6te gi ima6e na snimkite samo po neta taka 4e znam mnogo dobre kakva rabota var6i. Vav varna imam 27 pointa i poviarvai mi zapoznat sam mnogo dobre kakvo mogat i kakvo ne mogat v edin ne malko natovaren efir kato Varna

airking
Мнения: 422
Регистриран: 10-11-2004 21:01
Име: Иван Иванов

Мнение от airking » 12-08-2005 22:30

I o6te ne6to zabravih 4e ne ti triabvat 20-30 lv. za takova ne6to a ti triabvat 5 min v neta da si go napravish kakto si iskash da ti raboti.

Потребителски аватар
stoar08
Мнения: 1548
Регистриран: 09-11-2004 08:15
Име: Стоян Арабаджиев
Местоположение: Самоков

Мнение от stoar08 » 14-08-2005 11:43

airking написа:I o6te ne6to zabravih 4e ne ti triabvat 20-30 lv. za takova ne6to a ti triabvat 5 min v neta da si go napravish kakto si iskash da ti raboti.
Дам, но с 30 лева си запазваш правото на гаранция:), а 5-те минути в интернет са 1 минута разговор с Павел Камбуров, който да ти прати няколко вида firmware:), което обаче се прави след въпросните 30 лв, защото те са за хардуерно "заякване".
Колкото до работата - признавам, че пуснахме такова много скоро, но със заводски антени работи изключително добре.В момента с omni roline и "направи-си-сам" антенка правим 6-7 мегабитана при ~600 метра(но не сме си стабилизиралли антените като хората и се клатят по малко), като мислим да сменим "пепелника" и да видим какво постигаме:).Признавам, че Самоков не е Варна, но все пак не може да се отрече, че устройството е добро:).

Отговори