
Реших, че е крайно време да се снабдя с 1 такава платка (RB 433 300 Mhz, 64 MB RAM), която с кутия ще дойде около 300 лв. Да, не е малко за wireless router, но ... машинката си струва всяка стотинка.
В 3.* се забелязват някои дребни шарении, като например L7 protocol прихващане (рутера е способен да различи icq от skype, например), по-подробни настройки на web-proxy, bridge вече "премята" безусловно всички протоколи (не както преди - да има отметки). Теорията твърди, че 3.* е по-лек от 2.9.*. Практиката още не е доказала нищо.
Най-интересно впечатление ми направи 1 нов вид VPN, а именно - OpenVPN. Той няма бонуса да е вграден в Windows, за разлика от PPTP и L2TP, но НЕ е интелектуална собственост на Mikrotik. Нямаше как да не забележа режима му на работа "ethernet" и да не се поинтересувам. Windows клиента емулира мрежова карта (подобно на hamachi), което не слага пречки върху ползването на IPX. И тук вече, става интересно. Първата ми проба беша в офиса - Shop, регистриран в/у Win XP. Не бих я нарекъл успешна, но реших да повярвам в другаря Чърчил*. Инсталирах си 1 netware и започнах тестове с него. Малко преди да се откажа, реших да пусна 1 виртуална машина, за да премахна опцията моя windows да пречи на експеримента. Виртуалната машина видя netware 4.2 през openvpn, след което и моята започна да го вижда. На този етап експеримента не е повторен с друга машина, но за това разчитам на morphieus

Друго ново е така нареченото Mikrotik API, създадено за по-удобна комуникация с рутера от външен софтуер (все пак правим преход към windows, вероятно ще намерим как да инегрираме и рутера в цялостната система). Не съм го пробвал, а и до момента съм правил интерфейси базирани на telnet/ssh.
Има промени по скриптовия език, но за момента не съм пускал "звярът" в действие и не мога да кажа дали са за добро или за лошо.
*Уинстън Чърчил - Успех се нарича способността да се движиш от провал към провал без загуба на ентусиазъм.